Skip to Content.Skip to Navigation.
Daily Summaries: 0 - 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11
 

Medal Winners for England

England Flag ENG England

Discipline Name Date Event Medal
  Aquatics Diving Waterfield Peter Graham Saturday, 25 March Men's 10m Platform SILVER SILVER 
England Friday, 24 March Men's Synchronised 3m Springboard SILVER SILVER 
England Wednesday, 22 March Women's Synchronised 3m Springboard BRONZE BRONZE 
  Aquatics Swimming BURNETT Simon Sunday, 19 March Men's 100m Freestyle GOLD GOLD 
DAVENPORT Ross Friday, 17 March Men's 200m Freestyle GOLD GOLD 
COOKE Rebecca Sunday, 19 March Women's 800m Freestyle GOLD GOLD 
COOK Christopher Monday, 20 March Men's 50m Breaststroke GOLD GOLD 
COOK Christopher Saturday, 18 March Men's 100m Breaststroke GOLD GOLD 
CLAY Matthew Friday, 17 March Men's 50m Backstroke GOLD GOLD 
TANCOCK Liam Monday, 20 March Men's 100m Backstroke GOLD GOLD 
England Saturday, 18 March Men's 4x200m Freestyle Relay GOLD GOLD 
BURNETT Simon Friday, 17 March Men's 200m Freestyle SILVER SILVER 
JACKSON Joanne Monday, 20 March Women's 400m Freestyle SILVER SILVER 
MEW Darren Monday, 20 March Men's 50m Breaststroke SILVER SILVER 
GIBSON James Saturday, 18 March Men's 100m Breaststroke SILVER SILVER 
TANCOCK Liam Friday, 17 March Men's 50m Backstroke SILVER SILVER 
MARSHALL Melanie Monday, 20 March Women's 200m Backstroke SILVER SILVER 
COOKE Rebecca Tuesday, 21 March Women's 400m Individual Medley SILVER SILVER 
England Monday, 20 March Women's 4x100m Freestyle Relay SILVER SILVER 
England Saturday, 18 March Women's 4x200m Freestyle Relay SILVER SILVER 
England Tuesday, 21 March Men's 4x100m Medley Relay SILVER SILVER 
England Tuesday, 21 March Women's 4x100m Medley Relay SILVER SILVER 
MARSHALL Melanie Thursday, 16 March Women's 200m Freestyle BRONZE BRONZE 
DUNNING Terri Tuesday, 21 March Women's 200m Butterfly BRONZE BRONZE 
MARSHALL Melanie Saturday, 18 March Women's 100m Backstroke BRONZE BRONZE 
WALKER Matthew Benedict Saturday, 18 March Men's 50m EAD Freestyle BRONZE BRONZE 
  Aquatics Synchronised Swimming RANDALL Jenna Sunday, 19 March Solo SILVER SILVER 
  Athletics OHURUOGU Christine Tuesday, 21 March Women's 400m GOLD GOLD 
DOBRISKEY Lisa Tuesday, 21 March Women's 1500m GOLD GOLD 
NIELAND Nicholas Saturday, 25 March Men's Javelin Throw GOLD GOLD 
IDOWU Phillips Saturday, 25 March Men's Triple Jump GOLD GOLD 
SOTHERTON Kelly Wednesday, 22 March Women's Heptathlon GOLD GOLD 
MACEY Dean Tuesday, 21 March Men's Decathlon GOLD GOLD 
DANVERS Natasha Thursday, 23 March Women's 400m Hurdles SILVER SILVER 
PAVEY Joanne Friday, 24 March Women's 5000m SILVER SILVER 
BERNARD Martyn Wednesday, 22 March Men's High Jump SILVER SILVER 
England Saturday, 25 March Women's 4x100m Relay SILVER SILVER 
TURNER Andrew Tuesday, 21 March Men's 110m Hurdles BRONZE BRONZE 
SHAW Lorraine Monday, 20 March Women's Hammer Throw BRONZE BRONZE 
WILLIAMS Nadia Tuesday, 21 March Women's Triple Jump BRONZE BRONZE 
LEWIS Steven Friday, 24 March Men's Pole Vault BRONZE BRONZE 
ROBINSON Daniel Sunday, 19 March Men's Marathon BRONZE BRONZE 
YELLING Elizabeth Sunday, 19 March Women's Marathon BRONZE BRONZE 
YAMAUCHI Mara Tuesday, 21 March Women's 10000m BRONZE BRONZE 
ENNIS Jessica Wednesday, 22 March Women's Heptathlon BRONZE BRONZE 
  Badminton HALLAM Tracey Jayne Sunday, 26 March Women's Singles GOLD GOLD 
ROBERTSON/EMMS Sunday, 26 March Mixed Doubles GOLD GOLD 
England Monday, 20 March Mixed Team SILVER SILVER 
BLAIR/CLARK Sunday, 26 March Men's Doubles BRONZE BRONZE 
EMMS/KELLOGG Sunday, 26 March Women's Doubles BRONZE BRONZE 
  Basketball England Friday, 24 March Men BRONZE BRONZE 
England Thursday, 23 March Women BRONZE BRONZE 
  Boxing BROADHURST Don Gareth Saturday, 25 March Flyweight 51 kg GOLD GOLD 
SMITH Stephen Francis Saturday, 25 March Featherweight 57 kg GOLD GOLD 
GAVIN Frankie Raymond Saturday, 25 March Lightweight 60 kg GOLD GOLD 
RUSSAN James Simon Saturday, 25 March Light Welterweight 64 kg GOLD GOLD 
PRICE David Saturday, 25 March Super Heavyweight +91 kg GOLD GOLD 
LANGLEY Darran John Saturday, 25 March Light Flyweight 48 kg SILVER SILVER 
PERKINS Neil Thursday, 23 March Welterweight 69 kg BRONZE BRONZE 
DEGALE James Frederick Thursday, 23 March Middleweight 75 kg BRONZE BRONZE 
  Cycling Mountain Bike KILLEEN Liam Thursday, 23 March Men's Cross Country GOLD GOLD 
BECKINGSALE Oli Thursday, 23 March Men's Cross Country SILVER SILVER 
  Cycling Track PENDLETON Victoria Saturday, 18 March Women's Sprint GOLD GOLD 
MANNING Paul Thursday, 16 March Men's Individual Pursuit GOLD GOLD 
England Saturday, 18 March Men's Team Pursuit GOLD GOLD 
HAYLES Rob Thursday, 16 March Men's Individual Pursuit SILVER SILVER 
QUEALLY Jason Thursday, 16 March Men's 1km Time Trial SILVER SILVER 
PENDLETON Victoria Thursday, 16 March Women's 500m Time Trial SILVER SILVER 
England Sunday, 19 March Men's Team Sprint SILVER SILVER 
CUMMINGS Stephen Thursday, 16 March Men's Individual Pursuit BRONZE BRONZE 
JONES Emma Sunday, 19 March Women's Individual Pursuit BRONZE BRONZE 
  Gymnastics Artistic CAIRNS Imogen Monday, 20 March Women's Vault GOLD GOLD 
SMITH Louis Monday, 20 March Men's Pommel horse GOLD GOLD 
England Friday, 17 March Women's Team SILVER SILVER 
CHURCH Shavahn Monday, 20 March Women's Uneven bars SILVER SILVER 
England Thursday, 16 March Men's Team BRONZE BRONZE 
DOWNIE Becky Tuesday, 21 March Women's Beam BRONZE BRONZE 
  Hockey England Saturday, 25 March Women BRONZE BRONZE 
  Lawn Bowls England Wednesday, 22 March Men's Pairs SILVER SILVER 
England Monday, 20 March Women's Triples BRONZE BRONZE 
  Netball England Sunday, 26 March Women BRONZE BRONZE 
  Rugby 7s England Friday, 17 March Men SILVER SILVER 
  Shooting GAULT Mick Saturday, 25 March Men's 25m Standard Pistol GOLD GOLD 
KERWOOD Charlotte Thursday, 23 March Women's Double Trap GOLD GOLD 
ENGLAND Sunday, 19 March Women's 50m Rifle 3 Positions Pairs GOLD GOLD 
ENGLAND Saturday, 18 March Men's 50m Rifle Prone Pairs GOLD GOLD 
ENGLAND Sunday, 19 March Women's Double Trap Pairs GOLD GOLD 
ENGLAND Sunday, 19 March Open Full Bore Pairs GOLD GOLD 
BABB Mike Wednesday, 22 March Men's 50m Rifle Prone SILVER SILVER 
GAULT Mick Tuesday, 21 March Men's 50m Pistol SILVER SILVER 
PARISH Rachel Thursday, 23 March Women's Double Trap SILVER SILVER 
PATEL Parag Thursday, 23 March Open Full Bore SILVER SILVER 
ENGLAND Saturday, 18 March Women's 50m Rifle Prone Pairs SILVER SILVER 
ENGLAND Monday, 20 March Men's 25m Centre Fire Pistol Pairs SILVER SILVER 
ENGLAND Saturday, 18 March Men's 10m Air Pistol Pairs SILVER SILVER 
ENGLAND Monday, 20 March Men's Skeet Pairs SILVER SILVER 
LE GRELLE Pinky Friday, 24 March Women's Skeet BRONZE BRONZE 
ENGLAND Monday, 20 March Men's 50m Rifle 3 Positions Pairs BRONZE BRONZE 
ENGLAND Friday, 17 March Men's 50m Pistol Pairs BRONZE BRONZE 
ENGLAND Sunday, 19 March Women's 10m Air Pistol Pairs BRONZE BRONZE 
ENGLAND Sunday, 19 March Men's Double Trap Pairs BRONZE BRONZE 
  Squash NICOL Peter Monday, 20 March Men's Singles GOLD GOLD 
BEACHILL/NICOL Sunday, 26 March Men's Doubles GOLD GOLD 
BOTWRIGHT/WILLSTROP Sunday, 26 March Mixed Doubles SILVER SILVER 
BEACHILL Lee Monday, 20 March Men's Singles BRONZE BRONZE 
BAILEY/BOTWRIGHT Sunday, 26 March Women's Doubles BRONZE BRONZE 
  Table Tennis GILROY Susan Sunday, 26 March Women's Singles EAD GOLD GOLD 
BAGGALEY/RUSHTON Saturday, 25 March Men's Doubles SILVER SILVER 
MITTON Catherine Sunday, 26 March Women's Singles EAD BRONZE BRONZE 
  Weightlifting IRVING Jason Lee Friday, 24 March Open EAD Powerlifting SILVER SILVER 

ZZM094A_XXXXXXXXXXXXXXENG_country=ENG
Navigation Menu
Karak's footprints
Triathlon information